Δράσεις

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022
Σχολικό Έτος 2022-2023
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

sportday9.jpg

Το 1ο Πρότυπο Λύκειο Θεσσαλονίκης- Μανόλης Ανδρόνικος στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, οργάνωσε μια πεζοπορία από το σχολείο μέχρι το Πάρκο του Γαλαξία. Συγκεκριμένα την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, ξεκίνησαν τόσο οι μαθητές όσο και οι καθηγητές πεζοπορία μέχρι το Πάρκο του Γαλαξία. Εκεί συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δράσεις, όπως μυϊκής ενδυνάμωσης, ποδόσφαιρο, βόλεϊ, μπάσκετ. Τέλος όλοι οι συμμετέχοντες επέστρεψαν με τα πόδια πάλι πίσω στο σχολείο.

Φωτογραφίες:

Special Olympics
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Με ιδιαίτερη χαρά οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του 1ου Προτύπου ΓΕΛ «Μανόλης Ανδρόνικος» συμμετέχουν, ενεργά, στις δράσεις του προγράμματος «Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί. Play Unified: Learn Unified» υπό την αιγίδα των Special Olympics.

Η φετινή δράση είχε δύο σκέλη:

Α) Το θεωρητικό το οποίο πραγματοποιήθηκε τον Μάρτιο στους χώρους του Λυκείου. Οι εθελοντές/τριες – μαθητές/τριες μας ενημερώθηκαν για τους σκοπούς, τις δράσεις και την πορεία του προγράμματος.

Β) Το πρακτικό, το οποίο πραγματοποιήθηκε τον Μάιο, με κοινή αθλητική εκδήλωση (ποδοσφαιρικός αγώνας) μεταξύ μικτών ομάδων του Συλλόγου Συνδρόμου Down Ελλάδας και μαθητών/τριων του Λυκείου μας.

«ΚΛΙΚ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ!»
Έκθεση Φωτογραφίας 10 έως 21 Μαΐου 2022

1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

"Κλικ προστάτευσε τον Εθελοντισμό"

2021 2022 klik prostatepse to AFISA

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2021-2022
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Το 1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος συμμετείχε στα Σχολικά Πρωταθλήματα μετά από δύο χρόνια αποχής, λόγω της πανδημίας. Οι μαθητές-αθλητές του σχολείου μας διακρίθηκαν για την αγωνιστική τους ετοιμότητα-ωριμότητα και το αθλητικό τους ήθος.

Συγκεκριμένα το σχολείο μας συμμετείχε περίπου με 28 μαθητές, οι οποίοι στελέχωσαν ομάδες μπάσκετ-ποδόσφαιρο αγοριών και βόλεϊ κοριτσιών.

8η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού
Σχολ. Έτος 2021-2022

8η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021 στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της 8ΗΣ Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες με το σύνθημα για το σχολικό έτος 2021-2022: «Το Σχολείο σε κίνηση. Αθλούμαστε δημιουργικά».

Υποκατηγορίες