ΟΜΙΛΟΣ Αθλήματα Ρακέτας - Εύ  Αγωνίζεσθαι Σχολ. Έτος 2021-2022

Αθλήματα Ρακέτας- Εύ  Αγωνίζεσθαι &
Καλλιέργεια Ομαδικού Πνεύματος
Σχολ. Έτος 2021-2022

Να ανακαλύψουν οι μαθητές τα μη διαδομένα αθλήματα ρακέτας (tennis beachtennis ping pongbadminton). Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα οι μαθητές θα γνωρίσουν τις τεχνικές-τακτικές των παραπάνω αθλημάτων, βελτιώνοντας παράλληλα τόσο τη φυσική τους κατάσταση, όσο και τις αντιληπτικές ικανότητες. Οι μαθητές θα μάθουν να προσπαθούν, να αγωνίζονται, να δρουν συλλογικά, να καθορίζουν στόχους, να αποδέχονται τη διαφορετικότητα. Θα εκπαιδευτούν να αθλούνται  «διά βίου» με σεβασμό στους συναθλητές και αντιπάλους τους. Στο σημείο αυτό πρέπει να αναφέρουμε ότι η καλλιέργεια των αντιληπτικών ικανοτήτων μέσω των παραπάνω αθλημάτων θα βοηθήσει τους μαθητές στη γνωστική ανάπτυξη και κατά συνέπεια στην ευκολότερη μάθηση. Τέλος θα πραγματοποιηθεί διδακτική επίσκεψη σε ένα όμιλο αντισφαίρισης και θα οργανωθεί τουρνουά για τους μαθητές.