Job Shadowing

ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (JOB SHADOWING)
ΣΤΟ 1Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ «ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η δεύτερη επιτόπια παρακολούθηση εργασίας στο σχολείο μας (03/10-06/10) με την υποδοχή και ένταξη σε μέρος του προγράμματος Γερμανού εκπαιδευτικού από το σχολείο ?Private Schule IBB gGmbH Dresden? της Δρέσδης. Ο συνάδελφος κ. Felix George, καθηγητής Χημείας και Πληροφορικής, ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου, παρακολούθησε μαθήματα πολλών ειδικοτήτων, παρατηρώντας τις διαφορετικές μεθόδους διδασκαλίας των Ελλήνων εκπαιδευτικών και την ποικίλη χρήση εποπτικών μέσων και νέων τεχνολογιών από αυτούς, συζήτησε με τους καθηγητές του σχολείου, ανταλλάσσοντας εκπαιδευτικές εμπειρίες και παρακολούθησε παρουσίαση σχετική με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, κάνοντας τις αντίστοιχες παρατηρήσεις για το γερμανικό. Ο Γερμανός εκπαιδευτικός μας αποχαιρέτησε απευθύνοντας πρόσκληση εκ μέρους του σχολείου του για μελλοντικές συνεργασίες.

ΕΠΙΤΟΠΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (JOB SHADOWING)
στο 1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ «ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Με χαρά ο Διευθυντής κι ο Σύλλογος διδασκόντων του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» υποδέχτηκαν την Παρασκευή, 15/09/2017, πέντε εκπαιδευτικούς από το σχολείο Stredna odborna skola drevarska (SO?D) της πόλης Vranov nad Top?ou της Σλοβακίας. Οι Σλοβάκοι εκπαιδευτικοί κατά τις ημέρες της παραμονής τους στο σχολείο μας έως τώρα ξεναγήθηκαν από τον διευθυντή κ. Κωνσταντίνο Κεραμιδά στους χώρους του σχολείου, παρακολούθησαν μαθήματα των ειδικοτήτων τους, συζήτησαν με τους Έλληνες εκπαιδευτικούς ανταλλάσσοντας εκπαιδευτικές εμπειρίες, παρακολούθησαν παρουσιάσεις σχετικές με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα αλλά και παρουσίασαν τα αντίστοιχα δικά τους. Η επιτόπια παρακολούθηση εργασίας των Σλοβάκων εκπαιδευτικών, που θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 22/09/2017, αποτελεί άλλη μια έκφραση της ευρωπαϊκής διάστασης του «Μανόλης Ανδρόνικος» και κάνει την εκπαιδευτική μας κοινότητα πιο πλούσια σε γνώσεις και συναισθήματα.

Education and School  system in Slovakia

Secondary Vacational School