Όμιλος Όμιλος Πειρ. Και. Ομαδόν Σχολ. Έτος 2019-2020

Περιγραφή ομίλου
Συντονιστές καθηγητές: Δρ. Αχιλλέως Κλαίρη-Δρ. Παπαδόπουλος Σταύρος (Φυσικοί)

Χρονική διάρκεια Ομίλου: 2 ώρες

Ο όμιλος Πειραμάτων και Καινοτομίας ΠΕΙΡ.ΚΑΙ.ΟΜΑΔΟΝ έχει μακρά παρουσία στο σχολείο μας. Το πεδίο θεματολογίας του είναι επιστημονικά ευρύ αλλά και πολύ διασκεδαστικό. Ασχολούμαστε με δημιουργικά πειράματα με απλά υλικά, δωμάτια απόδρασης, φυσικά μαγικά, διαγωνισμούς EUSO, Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής, Διαγωνισμούς Δημιουργικών Πειραμάτων, το Πρόγραμμα "Η φόρμουλα 1 στα σχολεία" και πολλά άλλα. Υπεύθυνοι του Ομίλου είναι η κα Κλαίρη Αχιλλέως και ο κ Σταύρος Παπαδόπουλος, Δρ. Φυσικοί.Καλή σας διασκέδαση!

Στόχοι:

Οι μαθητές /μαθήτριες- μέλη

• Να μάθουν να χρησιμοποιούν τα όργανα του εργαστηρίου
  • Να «οργανώνουν» το κατάλληλο πείραμα για να διερευνήσουν κάποιο φυσικό φαινόμενο
  • Να παρατηρούν, να μετρούν, να καταγράφουν και να επεξεργάζονται τις μετρήσεις, να κάνουν διαγράμματα και να προσδιορίζουν-υπολογίζουν φυσικά μεγέθη
  • Να σχεδιάζουν και να υλοποιούν δράσεις με σκοπό τη συμμετοχή σε ένα διαγωνισμό
  • Με τι θα ασχοληθεί ο όμιλος

• Δημιουργικά Πειράματα με στόχο τη συμμετοχή σε μαθητικά συνέδρια.
  • Φυσικά μαγικά: Διασκεδάζουμε με  εντυπωσιακά πειράματα και προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα φαινόμενα.
  • Spaghetti Bridge: Συνέχεια των πειραματισμών που έγιναν τις προηγούμενες χρονιές ώστε να τεθούν οι προδιαγραφές για την υλοποίηση διασχολικού διαγωνισμού. Διαγωνισμοί spaghetti bridge υλοποιούνται σε διάφορα πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο και είναι μια δράση STEM ( Science- Technology- Engineering-Mathematics)
  • Formula 1 στα σχολεία: Προετοιμασία- κατασκευή αυτοκινήτου για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό   F1 στα σχολεία.

Δεν υπάρχουν άρθρα σε αυτήν την Κατηγορία. Ωστόσο, εάν εμφανίζονται υποκατηγορίες σε αυτήν τη σελίδα, μπορεί να περιέχουν άρθρα.