Ερευνητικές Εργασίες Β Λυκείου

Παρουσίαση ερευνητικής εργασίας της Β΄Λυκείου "Στοχασμοί προσωπικοτήτων"

Το σχολικό έτος 2014-2015 υλοποιήσαμε με ένα τμήμα της Β' Λυκείου   την ερευνητική εργασία "Στοχασμοί προσωπικοτήτων"

Το συγκεκριμένο project στόχο είχε να διερευνήσουν οι μαθητές βιογραφικά στοιχεία αλλά και τις απόψεις επιστημόνων, φιλοσόφων, λογοτεχνών και ποιητών αλλά και άλλων καλλιτεχνών για τον κόσμο και τον Θεό.

Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήσαμε ένα μικρό τεύχος σα λεύκωμα με όλα τα στοιχεία που συγκεντρώσαμε κατά την ερευνητική μας πορεία.

"Το καφέ του χαμένου χρόνου" 12/05/2015

Στις 12/05/2015 στο 1ο Π.Π.ΓΕΛ Θεσσαλονίκης  "Μανόλης Ανδρόνικος" "τα θρησκευτικά πάνε θέατρο". Ένα φιλοσοφικό - διδακτικό καφενείο για μικρούς και μεγάλους θα λειτουργήσει στο πολυχώρο του σχολείου μας..

Μέρος της διδακτέας ύλης του βιβλίου των θρησκευτικών "Χριστιανισμός και θρησκεύματα" της Β' Λυκείου αποδίδεται μέσα από ένα πρωτότυπο θεατρικό έργο που γράφτηκε με τη μέθοδο της διακειμενικής σύνθεσης. Το έργο θα ερμηνεύσουν οι μαθητές του project "Στοχασμοί προσωπικοτήτων".

Yπόθεση:
Μια ομάδα φοιτητών, μετά τη συμμετοχή τους σε ένα φιλοσοφικό συνέδριο φτάνει σε ένα καφέ που αναδύει μια περίεργη