ΠΕΙΡ.ΚΑΙ. Ομαδόν Σχ. Έτος 2017-2018

ΠΕΙΡαμάτων Φυσικών Επιστημών και ΚΑΙνοτομίας (Διαγωνισμοί, Συνέδρια, Erasmus+, Αγώνες F1 in Schools 2017) , Αχιλλέως Κλαίρη - Παπαδόπουλος Σταύρος, Παρασκευή: 1430 ? 1630

Ομιλία του ομότιμου καθηγητή κ. Γιάννη Σειραδάκη
για τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων

Tην Παρασκευή 19.1.2018 ο κ.Γιάννης Σειραδάκης, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ και διεθνώς αναγνωρισμένος αστροφυσικός, ήρθε στο σχολείο μας και μίλησε στους καθηγητές και στους μαθητές για τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Ο κ. Σειραδάκης, θεωρείται ένας από τους πλέον ειδικούς για το Μηχανισμό, τόσο στην Ελλάδα, όσο και διεθνώς, και είναι μέλος της διεθνούς ερευνητικής ομάδας η οποία πρωτοστάτησε στην πρόσφατη διερεύνηση και αναθέρμανση του ενδιαφέροντος για το Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Στη διάρκεια της εξαιρετικά ενδιαφέρουσας ομιλίας του μας ενημέρωσε σχετικά με το ναυάγιο και τον περίφημο Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Μας μίλησε για τη λειτουργία του, τις επιγραφές του, την τεχνολογική και επιστημονική εξέλιξη, που αποτελούσε προϋπόθεση για τη δημιουργία του, ακόμη και για τα τελευταία πορίσματα της έρευνας. Η ομιλία αυτή εντάσσεται στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA2 “Inventors and innovators: our heritage and our future”. Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να ενημερωθούν οι μαθητές μας για τον πιο εξελιγμένο σωζόμενο μηχανισμό της ελληνικής αρχαιότητας, με τον οποίο ασχολούνται στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας και του Ομίλου Αρχαιολογίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βασιλική Γκράτζιου. Επίσης η ομιλία παρουσιάστηκε στο πλαίσιο της έρευνας που γίνεται στο Project «Αναζητώντας την καινοτομία» με υπεύθυνους τους καθηγητές κ. Κλαίρη Αχιλλέως και κ. Σταύρο Παπαδόπουλο.

Βίντεο 1 απο 5

Όμιλοι Πειραμάτων Φυσικής και Αρχαιολογίας
Εργαστήριο Ακτίνων Χ, Οπτικού Χαρακτηρισμού και Θερμικής Ανάλυσης (Τμήμα Φυσικής ΑΠΘ)
Αρχαιομετρικές δραστηριότητες

Την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018  οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ομίλων Πειραμάτων Φυσικής και Αρχαιολογίας μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Κ.Αχιλλέως, Σ.Παπαδόπουλο και Β.Γκράτζιου επισκέφθηκαν το Τμήμα Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, όπου ενημερώθηκαν σχετικά με τις αρχαιομετρικές δραστηριότητες, με τις οποίες ασχολείται το Εργαστήριο Ακτίνων Χ, Οπτικού Χαρακτηρισμού και Θερμικής Ανάλυσης του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τις δραστηριότητες αυτές από τον υπεύθυνο Καθηγητή του Εργαστηρίου κ. Κωνσταντίνο Μ. Παρασκευόπουλο και από την Υποψήφια Διδάκτορά του στα αρχαιομετρικά  κ. Λαμπρινή Μαλλετζίδου.