Δημιουργικής Γραφής

11.00 πμ

στο

ΒΑΦΟΠΟΥΛΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΑΦΙΣΣΑ ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Β΄ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ Γ.Θ. ΒΑΦΟΠΟΥΛΟΥ

Η παράσταση του ομίλου Δημιουργικής Γραφής
«ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ»

Σημείωση: Στο τέλος του άρθρου μπορείτε να δείτε το Βίντεο της παράστασης

Την Τετάρτη 29 Απριλίου 2015 στις 7μ.μ. πραγματοποιήθηκε η κοινή εκδήλωση των Ομίλων Αρχαιολογίας και Δημιουργικής Γραφής  του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» με συμμετοχή μαθητών και του 2ου ΠΠΓΕΛ, 10ου και 18ου ΓΕΛ. Παρουσιάστηκαν οι εργασίες και τα έργα των μαθητών και των δύο ομίλων καθώς  και το πολιτιστικό πρόγραμμα «Στα ίχνη των χρωμάτων». Το κεντρικό θέμα μας ήταν το χρώμα στην αρχαία τέχνη και το χρώμα ως έμπνευση στη δημιουργική γραφή.

Μαθητές τιμούν τον Σύλλογο διδασκόντων με ποιήματα

Για 3η συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές του Ομίλου Δημιουργικής Γραφής χαρίζουν σε όλους τους συμμαθητές τους και στον Σύλλογο Διδασκόντων ποιήματά τους, τιμώντας με αυτόν τον τρόπο την Παγκόσμια Ημέρα για την Ποίηση.

Δειτε τις φωτογραφίες

Δημιουργική Γραφή - Οι πρώτες πέντε πρώτες συναντήσεις μας

Ο Όμιλος Δημιουργικής Γραφής ολοκλήρωσε ήδη 5 συναντήσεις! Στις συναντήσεις αυτές (Παρασκευή 14:30-17:00) πάνω-κάτω συμβαίνουν τα εξής:

• κλείνουμε την εβδομάδα και εγκαινιάζουμε το Σαββατοκύριακο δημιουργικά
  • μιλάμε για τα μυστικά της γραφής
  • δημιουργούμε δικά μας κείμενα
  • προσεγγίζουμε δόκιμα λογοτεχνικά έργα
  • πίνουμε τσάι ή τρώμε κουραμπιέδες