Θεατρικό Εργαστήρι Σχ. Έτος 2017-2018

Θεατρικό Εργαστήρι, Αντικουλάνη ΚικήΠαρασκευή: 1430 ? 1630

Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν
όμιλος θεάτρου
του 1ου Πρότυπου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - «Μανόλης Ανδρόνικος»

η θεατρική παράσταση Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν παρουσίασε ο θεατρικός όμιλος του σχολείου μας, «Θεατρικό εργαστήρι». Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν, αυτό το σύγχρονο και μαζί παλιό και αιώνιο παραμύθι –αν είναι δυνατό να είσαι καλό με τους άλλους και με τον εαυτό σου σε μια κοινωνία σαν τη δική μας- είναι τελικά μια μελέτη ζωής. Έργο μελέτη για την αδυσώπητη δύναμη της μητρότητας, για τη δικαιοσύνη, τον έρωτα, την εξουσία, την αρπακτικότητα του στερημένου.

Οι μαθητές/τριες του ομίλου και απόφοιτοι του σχολείου σε συνεργασία με την καθηγήτρια Κ. Αντικουλάνη δούλεψαν όλη τη χρονιά για τη διασκευή του έργου και την παρουσίαση μιας εκδοχής του με τον τρόπο που το κατανόησαν και τους προβλημάτισε. Τον προβληματισμό τους μετέφεραν στη σκηνή μέσα από τη δραματοποίηση του έργου, τη μουσική και τις σκηνές που οι ίδιοι έγραψαν και ενσωμάτωσαν στο κείμενό του.

Τα έσοδα της παράστασης θα διατεθούν στους «Γιατρούς του κόσμου» για την αγορά φαρμάκων.

Δείτε την παράσταση της Κυριακής

Μέρος 1ο