Erasmus+ 2019-2020 ΚΑ101 - Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων ενεργών πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη

2019-2020  ΚΑ101 - Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων ενεργών πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη

Διαδικτυακή ημερίδα Erasmus+
ΔΙΑΧΥΣΗΣ  ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ

1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Σήμερα Τετάρτη 4/11/2020 το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» διοργάνωσε διαδικτυακή ημερίδα με στόχο την διάχυση καλών πρακτικών των προγραμμάτων Erasmus+ που υλοποίησε.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας Webex και συμμετείχαν 32 εκπαιδευτικοί από διάφορα σχολεία της Θεσσαλονίκης, αλλά και εκπαιδευτικοί άλλων περιοχών που είχαν προσκληθεί.

Παρουσιάστηκε η διαχείριση του σχεδίου ΚΑ1 που ολοκληρώθηκε τον περασμένο Ιούλιο καθώς και η πορεία του σχεδίου ΚΑ2 που είναι σε εξέλιξη.

Έγινε παρουσίαση των αποτελεσμάτων πέντε δομημένων σεμιναρίων από τους συναδέλφους που τα παρακολούθησαν, καθώς και του τρόπου εφαρμογής των νέων εργαλείων και πρακτικών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Επιπλέον παρουσιάστηκαν η πορεία των δυο σχεδίων Erasmus+, τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε και οι αναπροσαρμογές των σχεδίων.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ
ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΔΙΑΧΕΡΙΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
ΚΑΙ ΔΙΑΧΥΣΗΣ  ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ Erasmus+

«Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη»
1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Η Πρόσκληση

Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» διοργανώνει δικτυακή ημερίδα διαχείρισης προγραμμάτων Erasmus+, δράσεις ΚΑ1 & ΚΑ2 και διάχυσης καλών πρακτικών την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου και ώρα 1730 .

Χαιρετισμός από τον διευθυντή του σχολείου. Κων/νο Κεραμιδά, Φυσικός

1735 - 1745

α. Διαχείριση προγράμματος Erasmus+ δράση ΚΑ1 «Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων ενεργών πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη».
β. “Integrating Creativity and Innovation into Teaching”
Κυριακή Γρηγοριάδου, Βιολόγος

6η κινητικότητα Erasmus+ δράση ΚΑ1
Eπιμορφωτικό σεμινάριοCreative and Critical Mind

Στο πλαίσιο του προγράμματος ΚΑ1 με τίτλο «Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων ενεργών πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη», πραγματοποιήθηκε στη Σεβίλλη την περίοδο από 17-21 Φεβρουαρίου 2020 η έκτη κινητικότητα Erasmus+, η οποία αναφέρεται ως  “Creative and Critical Mind”. Στην κινητικότητα αυτή το 1ο Πειραματικό Λύκειο «Μανόλης Ανδρόνικος» εκπροσωπήθηκε από την εκπαιδευτικό του σχολείου, Φιλόλογο Δέσποινα Ποιμενίδου (ΠΕ02). Τη διοργάνωση του σεμιναρίου την είχε ο φορέας EUROMIND, στους χώρους του οποίου έλαβε χώρα και το σεμινάριο. Σε αυτό συμμετείχαν συνολικά 06 εκπαιδευτικοί από διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης και συγκεκριμένα οι υπόλοιποι 05 εκπαιδευτικοί προέρχονταν από ένα σχολείο της Πολωνίας.

4η κινητικότητα Erasmus+ δράση ΚΑ1
Eπιμορφωτικό σεμινάριο: Creativity for Teaching and Professional Growth

Στα πλαίσια του προγράμματος ΚΑ1 με τίτλο “Χτίζοντας ένα δημοκρατικό σχολείο υπεύθυνων ενεργών πολιτών στην Ελλάδα και την Ευρώπη" πραγματοποιήθηκε στη Βαλένθια την περίοδο από 21-25 Οκτωβρίου 2019 η τέταρτη κινητικότητα Erasmus+ η οποία αναφέρεται ως  “Creativity for Teaching and Professional Growth”. Στη κινητικότητα αυτή το 1ο Πειραματικό Λύκειο “Μανόλης Ανδρόνικος” εκπροσωπήθηκε από την Χριστίνα Μιχαηλίδου, Μαθηματικό ΠΕ03. Τη διοργάνωση του σεμιναρίου την είχε ο φορέας ESMOVIA, στους χώρους του οποίου έλαβε χώρα και το σεμινάριο στο οποίο συμμετείχαν συνολικά 10 εκπαιδευτικοί από διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης και από διάφορες χώρες μέλη της Ε.Ε. και πιο συγκεκριμένα από την Ρουμανία, Βουλγαρία, Ιταλία και Ελλάδα.

3η κινητικότητα Erasmus+ δράση ΚΑ1
Eπιμορφωτικό σεμινάριο: Happy Schools: positive education for well -being and life-skills development

Πραγματοποιήθηκε στην Βαρκελώνη από 7-12/10/2019, η τρίτη κινητικότητα Erasmus+ με τίτλο “Happy Schools: positive education for well -being and life-skills development. Στο σεμινάριο συμμετείχαν συνολικά 12 εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης από χώρες μέλη της Ε.Ε. Πιο συγκεκριμένα εκπαιδευτικοί από την Γερμανία, τη Λετονία, την Πολωνία, το Βέλγιο και την Ελλάδα. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Βασιλική Γκράτζιου, κλάδου ΠΕ02, Φιλόλογο. Τη διοργάνωση του σεμιναρίου ανέλαβε ο φορέας Europass teacher academy.

ERASMUS+ KA1 - 2η κινητικότητα
Eπιμορφωτικό σεμινάριο: “Integrating Creativity and Innovation into Teaching”

Πραγματοποιήθηκε στην Βαρκελώνη από 7-12/10/2019, η δεύτερη κινητικότητα Erasmus+ με τίτλο “Integrating Creativity and Innovation into Teaching”. Στο σεμινάριο συμμετείχαν συνολικά 10 εκπαιδευτικοί από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης από χώρες μέλη της Ε.Ε. Πιο συγκεκριμένα εκπαιδευτικοί από την Εσθονία, Βουλγαρία, Κροατία και Ελλάδα. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Κυριακή Γρηγοριάδου, κλάδου ΠΕ0404, Βιολόγο. Την οργάνωση του σεμιναρίου είχε ο φορέας Europass teacher academy και πραγματοποιήθηκε στους χώρους του Barcino School.

ERASMUS+ KA1 - 1η κινητικότητα

Eιμορφωτικό σεμινάριο: “Tablets and Smartphones in Education”

Το διάστημα 2-7/09/2019 ο εκπαιδευτικός Δ. Σαλονικίδης παρακολούθησε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 ε με τίτλο “Tablets and Smartphones in Education” από τον φορέα Europass. Το σεμινάριο, το οποίο διεξήχθη στη Βαρκελώνη, παρείχε στους επιμορφούμενους χρήσιμες γνώσεις και ιδέες για την αξιοποίηση των ΤΠΕ και ιδιαίτερα των κινητών τηλεφώνων και των tablets στη σχολική τάξη.