Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης Σχ. Έτος 2016-2017

Ο όμιλος Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης από την κα Βασιλική Γκράτσιου

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 26 και την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017 συνεχίσαμε την κατασκευή του ψηφιδωτού μας. Οι μαθητές δούλεψαν με κέφι κατανέμοντας την εργασία, κόβοντας και κολλώντας  ψηφίδες και προγραμματίζοντας τη συνέχεια της κατασκευής. Επίσης προετοιμάστηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας μας που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 2.2.17 στο κτήμα Γεροβασιλείου.

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 19 και την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017 συνεχίσαμε την κατασκευή του ψηφιδωτού μας. Την Παρασκευή κόψαμε και τη βασιλόπιτα του ομίλου μας. Έπειτα συζητήσαμε θέματα που σχετίζονται με πρόσφατες αρχαιολογικές ανακαλύψεις και με την προετοιμασία των εργασιών για το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τον τίτλο «Τι ταύτα προς Διόνυσον».

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2016 ξεκίνησε από τους μαθητές του Ομίλου Αρχαιολογίας η διαδικασία της κατασκευής του ψηφιδωτού, η οποία, παρόλο που είναι επίπονη και χρονοβόρα, σχεδιάστηκε συστηματικά και εκτελείται με υποδειγματικό τρόπο και ως προς την κατανομή της δουλειάς και ως προς την συνεργασία των μαθητών. Το ψηφιδωτό που επέλεξαν τα παιδιά να κατασκευάσουν φέτος είναι ένα αντίγραφο ψηφιδωτού από την Καρία, γεμάτο αισιοδοξία και ευχές για υγεία, ζωή, χαρά, ειρήνη, ευθυμία  και ελπίδα.

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016 οι μαθητές του Ομίλου Αρχαιολογίας του σχολείου μας μαζί με τις καθηγήτριές τους κ. Β.Γκράτζιου και κ. Κ.Γρηγοριάδου επισκέφθηκαν την Πανεπιστημιακή ανασκαφή και το εργαστήριο συντήρησης της Τούμπας. Εκεί ενημερώθηκαν για την πορεία της ανασκαφής και τα αρχαιολογικά δεδομένα που έχουν προκύψει από τον καθηγητή Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ.  και υπεύθυνο της ανασκαφής κ. Στέλιο Ανδρέου.  Στη συνέχεια οι μαθητές κατατοπίστηκαν από αρχαιολόγους και υποψήφιες διδάκτορες σχετικά με θέματα που αφορούν τα αρχαιολογικά ευρήματα (αγγεία, μεταλλικά αντικείμενα, σκελετικά κατάλοιπα ανθρώπων) και τη συντήρησή τους και τη σχετική μελέτη. Τέλος περιηγήθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο.

Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία? Φωτογραφία Φωτογραφία
Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία ?Φωτογραφία?? Φωτογραφία ?Φωτογραφία

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016 και την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2016 και με αφορμή την επικείμενη επίσκεψη ενός νέου μέλους του Ομίλου μας στην Αμφίπολη, οι μαθητές ενημερώθηκαν για την πορεία των ανασκαφών στην  Αμφίπολη. Η ενημέρωση έγινε με τη βοήθεια του Ημερολογίου Ανασκαφής με μορφή power point, το οποίο δημιουργήθηκε και συμπληρώνεται ήδη από τις προηγούμενες χρονιές από την υπεύθυνη του Ομίλου και των πρόσφατων δημοσιευμάτων στον τύπο. Έπειτα συνεχίσαμε  τη δημιουργία αντιγράφων σπαραγμάτων τοιχογραφιών από το Ακρωτήρι της Σαντορίνης.

Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και καθηγητών του ΓΕΛ Κύκκου Β της Κύπρου και του σχολείου μας στον αρχαιολογικό χώρο και στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πέλλας και στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Αιγών. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη που προετοιμάστηκε και σχεδιάστηκε από τα μέλη του Ομίλου Αρχαιολογίας, προβλέπεται να επαναληφθεί με τη δική τους συμμετοχή.

Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία Φωτογραφία

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016 και την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016  ασχοληθήκαμε με το επίκαιρο θέμα του Πήλινου στρατού στην Κίνα και την πρόσφατα διατυπωμένη επιστημονική άποψη ότι η δημιουργία του σχετίζεται με έλληνες γλύπτες.

Στη συνέχεια στραφήκαμε στην πρακτική πλευρά της αρχαιολογικής γνώσης. Στην προσπάθειά μας να προσεγγίσουμε και να κατανοήσουμε καλύτερα την αρχαία τέχνη, επιλέξαμε έργα τέχνης (μικροτεχνίας και ζωγραφικής) διαφορετικών περιόδων (νεολιθικής, κυκλαδικής, μυκηναϊκής, κλασικής) και αρχίσαμε να δημιουργούμε αντίγραφά τους με βάση τον πηλό. Η διαδικασία αυτή θα διαρκέσει και στις επόμενες δύο συναντήσεις.

Φωτογραφία

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - «ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»
Σχολικό Έτος 2016-17

Υπεύθυνη : Bασιλική Γκράτζιου

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016 συγκεντρώθηκαν για πρώτη φορά οι μαθητές του Ομίλου. Μετά την πρώτη γνωριμία, τα παιδιά ενημερώθηκαν για την πορεία των ανασκαφών  και τα αρχαιολογικά νέα από την Πύλο και το ναυάγιο των Αντικυθήρων (και μέσω διαδικτύου). Ακολούθησε συζήτηση για τους θεματικούς κύκλους με τους οποίους θα ασχοληθούμε φέτος. Από τα θέματα που προτάθηκαν επελέγη η διεπιστημονική προσέγγιση του κρασιού. Επίσης οι μαθητές ζήτησαν να συνεχίσουμε τη δημιουργία Τέλος αποφασίσαμε οι συναντήσεις μας να γίνονται κάθε Πέμπτη και Παρασκευή (λόγω αξεπέραστων προβλημάτων που σχετίζονται με το πρόγραμμά τους).

Την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2016 και την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2016  οι μαθητές του Ομίλου μας χωρισμένοι σε δύο ομάδες ασχολήθηκαν με την προετοιμασία μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης στη Βεργίνα και στην Πέλλα με σκοπό να ξεναγήσουν τους συμμαθητές τους. Συγκεκριμένα ασχολήθηκαν με αγγεία, νομίσματα, ψηφιδωτά, τα οποία συσχετίσθηκαν με την κουλτούρα του κρασιού και με τον Διόνυσο.

Όμιλος Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης
Ιστορικό του ομίλου και οι νέοι στόχοι για το Σχολικό Έτος 2015-2016

Την Δευτέρα 12-09-2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η υπεύθυνη καθηγήτρια Βασιλική Γκράτσιου παρουσίασε σε Μαθητές και συναδέλφους Εκπαιδευτικούς τους στόχους του ομίλου κάνοντας  παράλληλα και μια ιστορική αναδρομή. Δείτε την παρουσίαση