Όμιλος Μαθηματικών Διαγωνισμών Σχολ. Έτος 2020-2021

Υπεύθυνος καθηγητής Ομίλου : Ανδρέας Πούλος

Διδάσκων: Ανδρέας Πούλος

Δευτέρα 14:30-16:00

Ο σκοπός και οι στόχοι του Ομίλου είναι:

1.         Η προετοιμασία των μαθητών για τους διαγωνισμούς ΘΑΛΗΣ, ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ, ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ, ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, ΚΑΝΓΚΟΥΡΩ. Προετοιμασία για τον διεθνή διαγωνισμό MATH CUP στα Μαθηματικά και στη Φυσική του Μαθηματικού Σχολείου του Βελιγραδίου.

2.         Να εμπλουτίσει τις γνώσεις των μαθητών της Α’ Λυκείου σε θέματα Μαθηματικών με νέες ενότητες σε σχέση με το ισχύον Αναλυτικό Πρόγραμμα και εμβάθυνση στις υπάρχουσες ενότητες και άξονες του Αναλυτικού Προγράμματος.

3.         Ανάπτυξη της ικανότητας για επίλυση μαθηματικών προβλημάτων Άλγεβρας, Γεωμετρίας, Θεωρίας Αριθμών και Συνδυαστικής. Ικανότητα για εύρεση αντιπαραδειγμάτων, η ικανότητα για διατύπωση εικασιών και ερωτημάτων που απαιτούν έρευνα και διάλογο. Ικανότητα των μελών του Ομίλου να αντιλαμβάνονται, να εκτιμούν και να αξιολογούν τις προτάσεις, τις προσπάθειες και τις λύσεις των συμμαθητών τους και να λειτουργούν ως ομάδα.

4.         Ικανότητα των μελών να χειρίζονται το λογισμικό Geogebra για τη διερεύνηση διαγωνιστικών προβλημάτων, Άλγεβρας και Γεωμετρίας.

Διδακτική μεθοδολογία:

Παρουσίαση της σχετικής θεωρίας με τη μορφή διαφανειών στον διαδραστικό πίνακα και η επίλυση προβλημάτων και ασκήσεων που αφορούν τη συγκεκριμένη θεωρία.

Επίλυση των προβλημάτων των διαγωνισμών με πολλούς τρόπους για να αναπτύξουν οι μαθητές αυτενέργεια και τεχνικές επίλυσης σύμφωνα με τις ικανότητες και το επίπεδο προετοιμασίας τους.

Διερεύνηση των προβλημάτων και των εικασιών και μέσω του λογισμικού Geogebra.

Το Αναλυτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει:

Άλγεβρα: Θέματα ανισοτήτων, πολυωνυμικές εξισώσεις και συστήματα εξισώσεων, ριζικά.

Γεωμετρία: Ιδιότητες παραλληλογράμμων, εγγεγραμμένα σε κύκλο τρίγωνα και τετράπλευρα

Θεωρία αριθμών: Κριτήρια διαιρετότητας, θέματα πρώτων αριθμών, εξισώσεις στους ακεραίους. Μαθηματική επαγωγή.

Συνδυαστική: Βασικοί τύποι και προβλήματα της Συνδυαστικής Απαρίθμησης και της Στοιχειώδους Συνδυαστική Γεωμετρίας.

Πρόσβαση και παρεχόμενο διδακτικό υλικό:

Θέματα διαγωνισμών ΘΑΛΗΣ και ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ από το έτος 2000 έως 2020.

Σημειώσεις για μαθηματικούς διαγωνισμούς Ανδρέα Πούλου από σχολεία της Ε.Μ.Ε.

Θεωρία αριθμών, Θ. Ξένος, Εκδόσεις ΖΗΤΗ

Διδακτική Ευκλείδειας Γεωμετρίας. Γ. Θωμαϊδης και Α. Πούλος, Εκδόσεις ΖΗΤΗ.

Συνδυαστική Απαρίθμηση και Συνδυαστική Γεωμετρία. Α. Πούλος. Εκδόσεις ΖΗΤΗ.

Θέματα Άλγεβρας. Μαθήματα προετοιμασίας για διαγωνισμούς. Σημειώσεις από τα Θερινά Σχολεία της Ε.Μ.Ε.

Τεύχη των ηλεκτρονικών περιοδικών «Εικοσιδωδεκάεδρο» και «ΜΕΛΕΤΗ».

Δεν υπάρχουν άρθρα σε αυτήν την Κατηγορία. Ωστόσο, εάν εμφανίζονται υποκατηγορίες σε αυτήν τη σελίδα, μπορεί να περιέχουν άρθρα.