Σχολικός Κανονισμός

1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Σχολικός Κανονισμός

Ε Ι Σ Α Γ Ω Γ Η

Σκοπός του σχολικού κανονισμού είναι να καταστήσει το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μ. Ανδρόνικος» Κοινότητα Δημοκρατίας και Ευθύνης - ΚΔΕ, Χαρακτηριστικά της ΚΔΕ είναι τα εξής:

1.    Εκπαιδευτικοί και μαθητές αποφασίζουμε από κοινού για τα ζητήματα της σχολικής ζωής, στο πλαίσιο του Συντάγματος και των νόμων, χωρίς να αίρονται οι διακριτοί μεταξύ μας ρόλοι.

2.   Οι αποφάσεις λαμβάνονται στη Γενική Συνέλευση του σχολείου με ισότιμη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών.

3.   α. Η Δημοκρατία είναι διαβουλευτική. Αυτό σημαίνει ότι οι αποφάσεις λαμβάνονται μετά από διάλογο, ο οποίος βασίζεται σε συγκεκριμένους και αυστηρούς όρους.

β. Καθένας από εμάς δεσμεύεται ότι θα τηρεί τους όρους του διαλόγου απαρέγκλιτα.

4.   Τα μέλη της ΚΔΕ εκτιμούμε ιδιαίτερα την ευθύνη, τη θεωρούμε ακρογωνιαίο λίθο για την αρμονική κοινωνική συμβίωση και για αυτό είμαστε πρόθυμοι να την αναλάβουμε σε κάθε περίσταση.