Εκδρομές, Σχολικοί περίπατοι, ....

Εκδρομές εκπαιδευτικές, Σχολικοί περίπατοι,

Σχολική Εκδρομή της Β Λυκείου

Η τετραήμερη εκδρομή της Β΄ τάξης του Λυκείου μας, στην Κρήτη, θα πραγματοποιηθεί από Παρασκευή 06-03-2020 έως και Δευτέρα 09-03-2020.  Δείτε το πρόγραμμα εδώ

Σχολικός Περίπατος 05/02/2019
Παρακολούθηση Της θεατρικής πάράστασης
«Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα»

Την Τρίτη 5 Φεβρουρίου 2019  οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας και οι καθηγητές παρακολούθησαμε την παράσταση της Νεανικής Σκηνής του Κ.Θ.Β.Ε. «Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα;» στο θέατρο της Μονής Λαζαριστών. Το θεατρικό έργο είναι βασισμένο στο ομότιτλο μυθιστόρημα Μαρκ Χάντον. Η παράσταση που  παρακολουθήσαμε ήταν εξαιρετική και η συζήτηση που ακολούθησε με τους συντελεστές της διαφωτιστική και ουσιαστική.

Βασιλική Γκράτζιου

Περιμένοντας τον Γκοντό
Θεατρική παράσταση στο Βασιλικό Θέατρο

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας το Σάββατο 31-03-2018 θα παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση του ΚΘΒΕ Περιμένοντας τον Γκοντό στο Βασιλικό Θέατρο.

Επίσκεψη στο Ιερό Ησυχαστήριο της Αγίας Τριάδος
Πανόραμα - Θεσσαλονίκης

Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 το τμήμα Α2 του σχολείου μας με τη συνοδεία των καθηγητών κας Κ. Αντικουλάνη και κ. Δ. Σαλονικίδη επισκέφθηκε το Ιερό Ησυχαστήριο της Αγίας Τριάδος στο Πανόραμα. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ησυχαστηρίου και είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τον Ηγούμενο π. Ιωάννη για θέματα που τους απασχολούν και για προβληματισμούς που είχαν αναπτυχθεί μέσα στην τάξη σχετικά με την ορθόδοξη πίστη, το νόημα του μοναχισμού, την αντιμετώπιση των θλίψεων στη ζωή μας, αλλά και τη σημασία των Χριστουγέννων.

Τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης στην Θράκη

Πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Β? τάξης του σχολείου μας στην Θράκη. Η εκδρομή έγινε από 17 έως 19 Μαρτίου στην Ξάνθη, Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη.

Την Παρασκευή επισκεφθήκαμε το λιοντάρι της Αμφίπολης και ξεναγηθήκαμε στο μουσείο της Αμφίπολης από την κ. Β. Γκράτζιου. Στη συνέχεια πήγαμε στους Τοξότες (Θρακικά Τέμπη) και περπατήσαμε κατά μήκος του ποταμού Νέστου απολαμβάνοντας το γαλήνιο τοπίο της περιοχής. Το βράδυ περιηγηθήκαμε στην παλιά πόλη της Ξάνθης παρέα με αποφοίτους του σχολείου μας. Το Σάββατο επισκεφθήκαμε την πόλη της Αλεξανδρούπολης και το απόγευμα το μουσείο Καραθεοδωρή στην Κομοτηνή. Το βράδυ οι μαθητές οργάνωσαν ένα πολύ όμορφο μουσικό πρόγραμμα στο χώρο του ξενοδοχείου. Την Κυριακή το πρωί παρακολουθήσαμε τις εργασίες του 3ου Πανελλήνιου μαθητικού συνεδρίου Θεολογίας που έλαβε χώρα στην Ξάνθη, το μεσημέρι επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο της Ξάνθης και το απόγευμα γνωρίσαμε το βιότοπο της λιμνοθάλασσας του Πόρτο Λάγος.

Ευχαριστούμε τους μαθητές για την συνέπεια και την συνεργασία τους με τους συνοδούς καθηγητές σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής.

Οι συνοδοί

Σ. Φριλίγκος

Β. Γκράτζιου

Κ. Γρηγοριάδου

Για να δείτε φωτογραφίες από την εκδρομή πατήστε εδώ

Σχολικός Περίπατος 19/04/2016

Το σχολείο μας θα παραγματοποιήσει  Σχολικό περίπατο την Τρίτη 19/04/2016 στο πολιτιστικό κέντρο Τούμπας. Ο περίπατος θα ολοκληρωθεί στις 11:00 η ώρα

Εκδρομη? της Γ΄ Τάξης του Λυκείου μας στην Πράγα και στη Βιέννη (13/12/2015 -19/12/2015)

Η εξαήμερη εκδρομή της Γ΄ τάξης του Λυκείου μας στην Πράγα και στη Βιέννη πραγματοποιήθηκε  από τις 13/12/2015-19/12/2015 με μεγάλη συμμετοχή μαθητών.  Συνοδοί καθηγητές ήταν η Γκράτζιου Βασιλική (αρχηγός), η Γρηγοριάδου Κυριακή, η Ποιμενίδου Δέσποινα και ο Συκάς Θεοδόσης. Ο καλός για την εποχή καιρός και η εξαιρετική σύνθεση της ομάδας μαθητών και καθηγητών βοήθησε στην υλοποίηση του προγράμματος με σωστή αναλογία ψυχαγωγίας, γνώσης και πολιτισμού.

Πολυήμερη εκδρομή Σχολ. Έτους 2015-2016
από 12/12/2015 έως 18/12/2015
Ενημέρωση γονέων της Γ΄ Λυκείου

1. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ώρα προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο για την  έναρξη της πολυήμερης εκδρομής τους έχει αλλάξει. Νέα ώρα προσέλευσης 00:15?.

2. Καλούμε τους μαθητές και τις γονείς τους, κατά το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι και την ημέρα της αναχώρησης, να ενημερώνονται τακτικά από την ιστοσελίδα του σχολείου για ενδεχόμενες αλλαγές στο πρόγραμμα της εκδρομής.

3. Να υπενθυμίσουμε ότι η συνεργασία όλων, μαθητών και γονέων, είναι απαραίτητη για την ασφαλή και γενικότερα επιτυχή διεξαγωγή της εκδρομής.

Σχολικός Περίπατος 11/12/2015

Το σχολείο μας θα παραγματοποιήσει Σχολικό περίπατο την Παρασκευή 11/12/2015 στο πολιτιστικό κέντρο Τούμπας. Ο περίπατος θα ολοκληρωθεί στις 11:00 η ώρα

Σχολικό Περίπατος 13/10/2015

Το σχολείο μας θα παραγματοποιήσει Σχολικό περίπατο την Τρίτη 13/10/2015 στο πολιτιστικό κέντρο Τούμπας. Ο περίπατος θα ολοκληρωθεί στις 11:00 η ώρα

Σχολική Εκδρομή της Γ΄ Τάξης

Ενημέρωση Γονέων

Σαββάτο 07-02-2015

ΑΦΙΞΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ

Το λεωφορείο με τις βαλίτσες των μαθητών της Γ' Λυκείου θα βρίσκεται στο σχολείο μας στις 13:30. Παρακαλούνται οι μαθητές να παραλάβουν εγκαίρως τις αποσκευές τους.

Παρασκευή 06-01-2015 10:50

Πατήστε εδώ για να ενημερώνεστε για την πτήση. Τα στοιχεία πτήσης που ακολουθούν είναι από τις 10:52

Mon,Tue,Thu-Sun 15:40 Ciampino, Rome (CIA) 18:25 Thessaloniki (SKG)
Οι παραπάνω αναφερόμενες ώρες είναι τοπικές

Τα παιδιά μπορείτε να τα παραλλάβετε στις 19:15 απο την Κλεάνθους

Δευτέρα, 2-2-2015, 08:00΄ μ.μ.

Η εκδρομή των μαθητών μας της Γ΄Τάξης εξελίσσεται ομαλά, το λεωφορείο βρίσκεται καθοδόν προς την Ρώμη και προβλέπεται να φθάσει στο ξενοδοχείο γύρω στις 01:00΄ μετά τα μεσάνυχτα.

Δευτέρα 01-02-2015

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι το πλοίο με το οποίο ταξιδεύουν τα παιδιά μας ονομάζεται "Euroferri egnazia", aναχωρεί από Ηγουμενίτσα στη 01.00 περίπου σήμερα το βράδυ και φτάνουν Πρίντεζι στις 10.00 ώρα Ελλάδος αύριο το πρωί. Μην επιχειρήσετε να