Πολιτιστικό προγράμμα 2020-21
Τοπική Ιστορία της Τούμπας

1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου μας, του 1ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την τοπική ιστορία της Τούμπας. Πιο συγκεκριμένα ερευνήσαμε την ιστορική πορεία της κατά την προϊστορική, την ιστορική και τη νεότερη περίοδο με τη βοήθεια τριών αρχαιολόγων, του κ. Κοσμά Τουλούμη, του κ. Κώστα Σουέρεφ και της κ. Μαρίας Ντίνου και μίας συγγραφέως, της κ. Αγγελικής Ταλιγκάρου, που με τις παρουσιάσεις τους φώτισαν διαφορετικές πτυχές του θέματος. Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για την άμεση ανταπόκριση, το ενδιαφέρον, την ενημέρωση και τη βοήθεια που μας πρόσφεραν κατά τη δύσκολη αυτή χρονιά της πανδημίας. Τους καρπούς της έρευνάς μας θέλουμε να μοιραστούμε με τους συμμαθητές μας όχι μόνο του δικού μας σχολείου, αλλά και όλων των σχολείων της Θεσσαλονίκης.

Κατεβάστε το (Βίντεο).

Οι μαθήτριες και οι μαθητές:

Μουρατίδου Σίσσυ

Μπακιρτζής Δημήτριος