Καλλιτεχνικές

Έκθεση Φωτογραφίας 10 έως 21 Μαΐου 2022

Σχολικό Έτος 2021-2022
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

"Κλικ προστάτευσε τον Εθελοντισμό"

2021 2022 klik prostatepse to AFISA

Το Σχολείο μας στις Τρεις αδερφές του Α. Τσέχωφ

Το Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019 μια ομάδα 35 μαθητών της Α Λυκείου με τη συνοδεία 5 καθηγητών του Σχολείου μας (Δ. Σαλονικίδης, Β. Γκράτζιου, Δ. Ποιμενίδου, Ε. Μαραγκόζη, Β. Μαντσοπούλου) είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το αριστουργηματικό έργο του Α. Τσέσχωφ «Οι τρεις αδερφές» στην Κεντρική Σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Το έργο, τόσο ως προς το περιεχόμενο, όσο και ως προς τη σκηνοθεσία του μας συγκίνησε και μας οδήγησε σε προβληματισμούς για το νόημα της ζωής και την ατέρμονη και συχνά επίπονη προσπάθεια του ανθρώπου να το ανακαλύψει – προβληματισμούς που θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και εντός τάξης.

Το σπήλαιο του Πλάτωνα ως ερμηνευτικό πλαίσιο μισαλλόδοξων ιδεολογιών

Το σπήλαιο του Πλάτωνα ως ερμηνευτικό πλαίσιο μισαλλόδοξων ιδεολογιών: Διεπιστημονική προσέγγιση μέσα από τη Φιλοσοφία και την Κοινωνιολογία

Διαβάστε το άρθρο εδώ

Αφιέρωμα στον Μάνο Λοίζο

Την Τετάρτη 30-04-2014 το ευρωπαϊκο σχολικό ράδιο θα παίξει σε εκπομπή του αφιέρωμα στον Μάνο Λοίζο από τη συναυλία που έδωσε το μουσικό εργαστήρι του σχολείου. Οι μαθητές μπορούν να την ακούσουν 18:00-19:00 από το site του European School Radio .

Υπάρχει στην σελίδα μας σύνδεσμος.

Παγκόσμια ημέρα DNA

Την Παρασκευή 11/4/2014 9 μαθητές της Β΄ τάξης του 1ου ΠΠ Γ.Ε.Λ. Θεσ/νίκης  «Μανόλης Ανδρόνικος», συμμετείχαν στα εκπαιδευτικά προγράμματα του τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ, στα πλαίσια της

Φιλανθρωπική επίσκεψη στο βρεφοκομείο Άγιος Στυλιανός

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέπτεται, μια φορά το χρόνο- τελευταία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα- το βρεφοκομείο Άγιος Στυλιανός. Ο σκοπός της επίσκεψης είναι φιλανθρωπικός, αφού προηγουμένως γίνεται έρανος μεταξύ των μαθητών του σχολείου.