ERASMUS+ KA1 - 2η κινητικότητα
Eπιμορφωτικό σεμινάριο: “Integrating Creativity and Innovation into Teaching”

Πραγματοποιήθηκε στην Βαρκελώνη από 7-12/10/2019, η δεύτερη κινητικότητα Erasmus+ με τίτλο “Integrating Creativity and Innovation into Teaching”. Στο σεμινάριο συμμετείχαν συνολικά 10 εκπαιδευτικοί από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης από χώρες μέλη της Ε.Ε. Πιο συγκεκριμένα εκπαιδευτικοί από την Εσθονία, Βουλγαρία, Κροατία και Ελλάδα. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Κυριακή Γρηγοριάδου, κλάδου ΠΕ0404, Βιολόγο. Την οργάνωση του σεμιναρίου είχε ο φορέας Europass teacher academy και πραγματοποιήθηκε στους χώρους του Barcino School.

Την πρώτη μέρα οι συμμετέχοντες παρουσίασαν τα σχολεία τους, τις δράσεις που υλοποιούν και το ατομικό τους προφίλ. Το κύριο θέμα ήταν η δημιουργικότητα και η καινοτομία στη σχολική τάξη με όχημα το παιχνίδι και τη χρήση νέων τεχνολογιών.  Τρόπους που να δημιουργούν θετικό κλίμα μέσα στην τάξη και δίνουν κίνητρα για μάθηση σε όλους τους μαθητές.

Το λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε αφορούσε τη δημιουργία video με το πρόγραμμα Powtoon και το Edpuzzle. Για την δημιουργία διαδραστικών quizzes το Kahoot, το Pear Deck και τέλος το Plicers το οποίο δεν απαιτεί την σύνδεση των μαθητών στην εφαρμογή μέσω tablets και smartphones αλλά λειτουργεί με κωδικούς οι οποίοι σκανάρονται.  Η χρήση των προαναφερθέντων λογισμικών στο μάθημα αυξάνει την διάδραση μεταξύ των μαθητών και τους κινητοποιεί. Οι δραστηριότητες της τελευταίας ημέρας πραγματοποιήθηκαν σε ανοιχτό χώρο, στο πάρκο της Ciutadella στην περιοχή του El Born.

Το σεμινάριο περιελάμβανε επίσης πολιτιστικές δραστηριότητες στην πόλη της Βαρκελώνης όπως το modernist walking tour που ήταν μια ξενάγηση σε αντιπροσωπευτικά κτίρια στο κέντρο της πόλης σχεδιασμένα από διάσημους αρχιτέκτονες του 18ου -19ου αιώνα όπως ο Gaudi καθώς και επίσκεψη στο αντίστοιχο μουσείο.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο πέρα από τις άμεσα εφαρμόσιμες τεχνικές συμβάλει στην προσωπική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και στον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του σχολείου τόσο μέσω της ανταλλαγής καλών πρακτικών με τους συναδέλφους άλλων σχολείων όσο και της μελλοντικής συνεργασίας μας.