Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
Αγώνας Λόγου

1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 21 Μαΐου 2021 και ώρα 12.30- 13.15, Αγώνας Λόγου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν κατά την ημερίδα για την επέτειο των 40 χρόνων από την ένταξη της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η ημερίδα εντάσσεται στο πρόγραμμα Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Στον αγώνα λόγου, που είχε χαρακτήρα επίδειξης, συμμετείχαν οι εξής μαθητές/τριες από την Ομάδα Ρητορικής του Σχολείου: Λόγος: Οπλασένης Ιωάννης (Β2), Κλειτσιώτη Μαρία (Β2), Ιορδάνης Σταμπουλίδης (Α2), Αντίλογος: Ντόλιου Ηλέκτρα (Β2), Παναγιωτίδου Νικολέτα (Α2) και Παπαδόπουλος Θωμάς (Α2). Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ακολούθησε ψηφοφορία μεταξύ των μαθητών/τριών του σχολείου, η οποία ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Αντιλόγου. Το θέμα του αγώνα ήταν:

Η Ελλάδα, σε όλη τη διάρκεια της σαραντάχρονης ευρωπαϊκής πορείας της αξιοποίησε στο έπακρο τα πλεονεκτήματα από την ένταξή της στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες του ομίλου για τη συμμετοχή τους, όπως και όσους παρακολούθησαν αυτό τον αγώνα.

Η Υπεύθυνη του Ομίλου Ρητορικής

Δέσποινα Ποιμενίδου