Όμιλος Κινηματογράφου και Ολοκληρωτισμός
Σχολ. Έτος 2021-2022

Κατά τα τελευταία δύο σχολικά έτη 2020-21, 2021-22 λειτουργεί στο σχολείο μας ο Όμιλος Κινηματογράφου, στον οποίο συμμετέχουν μαθητές και των τριών τάξεων του Λυκείου. Στις συναντήσεις οι μαθητές παρακολουθούν μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς Δημήτριο Σαλονικίδη και Νίκο Τσιρέβελο μια ταινία, η οποία γίνεται αφορμή για προβληματισμό και συζήτηση. Η θεματική των ταινιών ποικίλλει: θέματα κοινωνικά, πολιτικά, οικογενειακά, συναισθηματικά. Ιδιαίτερη θέση όμως δόθηκε σε θέματα που αφορούν στις σχέσεις πολίτη – Κράτους και ιδιαίτερα στον ολοκληρωτισμό όχι μόνο ως πολιτικό σύστημα, αλλά και ως τρόπο πολιτικής συμπεριφοράς. Η αυθαιρεσία και η αδικία, η αντίδραση στον ολοκληρωτισμό, ο αγώνας για την ελευθερία και την υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων βρέθηκαν με διάφορες ταινίες στο επίκεντρο του προβληματισμού μας. Η συγκεκριμένη θεματική επιλέχθηκε ως συνέχεια των δράσεων που υλοποιούμε στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ Ka229 με τίτλο «Totalitarian Past and Democratic Present: Lesons for our Future», στο οποίο το σχολείο μας συμμετέχει ως συντονιστικός φορέας.

Στο ιστολόγιο (https://cinema1prothessal.blogspot.com/) όπου αναρτώνται τα σχόλια των μαθητών για τις ταινίες που παρακολουθούμε μπορεί κανείς να δει τις ταινίες με σχετική θεματική. Ενδεικτικά αναφέρονται: «Η σιωπηλή Επανάσταση», «Η λεμονιά», «Dont look up», «Νυχτερινό τραίνο για τη Λισσαβόνα», «Η δίκη της Νυρεμβέργης», «Sophie Scholl», «Οι ζωές των άλλων», «1984», «Η ζωή είναι ωραία», «Στο λαβύρινθο της σιωπής».