Erasmus+ KA2 – Totalitarian Past and Democratic Present: Lessons for Our Future
2η Διακρατική – Διασχολική Συνάντηση
Villanueva de la Torres, 12-16 Απριλίου
2021

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η 2η Διασχολική Συνάντηση στο πλαίσιο του Σχεδίου Erasmus+ ΚΑ2, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας ως συντονιστής. Λόγω της πανδημίας η συνάντηση διεξήχθη εξ ολοκλήρου διαδικτυακά μέσω τηλεδιασκέψεων.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας αυτής οι εταίροι μας από την Ισπανία ετοίμασαν μια σειρά από δραστηριότητες σχετικές με το θέμα της συνάντησης («Η επίδραση των ολοκληρωτικών καθεστώτων στον δημόσιο βίο»). Οι μαθητές από κάθε χώρα παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν ετοιμάσει για το θέμα (μια παρουσίαση, ένα σύντομο βίντεο, μια ψηφιακή αφίσα και μια έρευνα για τη στάση μαθητών και εκπαιδευτικών πάνω στο φαινόμενο του ολοκληρωτισμού) και απάντησαν σε ερωτήσεις με τη μορφή ψηφιακού παιχνιδιού. Το πρόγραμμα εμπλουτίστηκε με συνεργατικές δραστηριότητες, ψηφιακές περιηγήσεις, βίντεο με μαρτυρίες ανθρώπων που έχασαν τους συγγενείς τους στον Ισπανικό Εμφύλιο, αλλά και διαλέξεις για το καθεστώς του Φράνκο στην Ισπανία.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη συμμετοχή του σχολείου μας στη συνάντηση εδώ.