Erasmus+ KA229 – Totalitarian Past and Democratic Present: Lessons for Our Future
η Διασχολική Συνάντηση – Capua, Ιταλία

Σχολικό Έτος 2021-2022
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Φωτογραφία, φωτογραφία

Το διάστημα 9-13 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η πέμπτη και τελευταία συνάντηση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Totalitarian Past and Democratic Present: Lessons for Our Future», στο οποίο το σχολείο μας έχει συντονιστικό ρόλο. Στη συνάντηση, που υλοποιήθηκε στην Καπούα της Ιταλίας, συμμετείχαν από το σχολείο μας 8 μαθητές και 2 συνοδοί εκπαιδευτικοί.

Το θέμα της συνάντησης ήταν η αντίσταση απέναντι στον ολοκληρωτισμό, τόσο στο παρόν, όσο και στο παρόν. Οι μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων συνεργάστηκαν προκειμένου να δημιουργήσουν ηλεκτρονικές αφίσες και παρουσιάσεις για τους τρόπους αντίστασης στον ολοκληρωτισμό κατά το παρελθόν. Επίσης παρουσίασαν τα σύντομα βίντεο που είχαν κατασκευάσει με θέμα την αντίσταση στον ολοκληρωτισμό σήμερα. Η συνάντηση πλαισιώθηκε από εκπαιδευτικές επισκέψεις (Παλάτι Καζέρτας, Νάπολη, Πομπηία).