2ος Διαγωνισμός Νεοελληνικής Γλώσσας LEXIGAME
Οργανώθηκα απο το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης -  Μανόλης Ανδρόνικος

Για δεύτερη φορά οργανώθηκε ο Διαγωνισμός Νεοελληνικής Γλώσσας LEXIGAME από το Σχολείο μας και με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών - Ιδρύματος "Μανόλης Τριανταφυλλίδης". Ο Διαγωνισμός έλαβε χώρα την Πέμπτη 21 Απριλίου 2016 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου, όπου διαγωνίστηκαν 5 ομάδες του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" και 5 ομάδες του Πειραματικού ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Οι τρεις νικήτριες ομάδες ήταν οι εξής:

Α Βραβείο: από το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ - Ζώγια Καλούδη, Στέλλα Ατσικίδου, Χριστίνα Κρέζα

Β Βραβείο: από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσ/νίκης "Μ. Ανδρόνικος" - Ξένια Τζιβρή, Κων/νος Ρέβης, Φιλιώ Σαββίδου

Γ Βραβείο: από το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ - Χριστίνα Μαραντίδου, Νικηφόρος Παρμακόγλου, Μαριάννα Τζιβοπούλου.

Πρωτοτυπία για φέτος αποτέλεσε ο ξεχωριστός Διαγωνισμός για Δυνατούς Λύτες, όπου νικήτρια αναδείχθηκε η μαθήτρια του Πειραματικού ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ Μαρία Γαλανοπούλου.

Όλοι οι μαθητές που διακρίθηκαν έλαβαν δώρα που αποτελούν μια ευγενική προσφορά του ΙΝΣ - Ιδρύματος "Μ. Τριανταφυλλίδη".

Τα βραβεία και τα δώρα απένειμε στους μαθητές ο κ. Γ. Παπαναστασίου, Αν. Καθηγητής Γλωσσολογίας του ΑΠΘ και Διευθυντής του ΙΝΣ-Ιδρύματος "Μ. Τριανταφυλλίδης", ο οποίος είχε και την επιστημονική εποπτεία του Διαγωνισμού.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό!