Παγκόσμια ημέρα DNA (DNA day)

Την Πέμπτη 27/4/2017, 8 μαθητές της Β΄ τάξης του 1ου ΠΠ Γ.Ε.Λ. Θεσ/νίκης  «Μανόλης Ανδρόνικος», συμμετείχαν στο  εκπαιδευτικό πρόγραμμα του τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ, στο πλαίσιο εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας DNA.

Συγκεκριμένα οι μαθητές μετά τους χαιρετισμούς του Προέδρου του τμήματος, καθηγητού κου Γιάγκου και της εκπροσώπου της ΠΕΒ κας Στάϊκου παρακολούθησαν μια εισαγωγική ενημέρωση για την καθιέρωση της DAY day.  Στη συνέχεια πήραν μέρος στη διεξαγωγή 2 θεματικών εργαστηρίων που είχαν ως στόχο την εξοικείωση τους με τη δημιουργία παρασκευασμάτων και μικροσκοπική παρατήρηση χρωμοσωμάτων. Τέλος  σε άσκηση στο πεδίο αναγνώρισαν την ποικιλότητα και την διαφορετικότητα των φυτών στους κήπους του ΑΠΘ.

Η εκπαιδευτική δράση έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας. Για να δείτε φωτογραφίες από τη δράση πατήστε εδώ