ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ
«ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ»
Σχολικό Έτος 2021-2022
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Αγαπητοί Γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Καθηγητών του Σχολείου μας αποφάσισαν  να δημιουργήσουν το « Ανοιχτό Σχολείο Μανόλης Ανδρόνικος» ανοίγοντας  το σχολείο μας προς την κοινωνία. Στο πλαίσιο αυτής της δράσης θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά ή δια ζώσης ( όταν το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες)και  κατά τη διάρκεια της σχολικής  χρονιάς  2021-22 πέντε  ομιλίες από ειδικούς επιστήμονες.  Οι ομιλίες θα γίνονται Τετάρτη  στις 20.00 και η έναρξη τους προσδιορίζεται στα τέλη Μαρτίου. Μετά το τέλος της κάθε  διάλεξης θα αφιερώνεται χρόνος για συζήτηση.

Η ομάδα  εκπαιδευτικών που συντονίζει την δράση επέλεξε τις ακόλουθες οχτώ θεματικές:

1. Πανδημία- Covid 19
  2. Μαθητικό Stress και η αντιμετώπιση του
  3. Brain Drain
  4. Το Μπούλιγκ στο σχολείο και η αντιμετώπισή του
  5. «Το παιδί μου ΘΕΛΩ να γίνει…Το παιδί μου ΘΕΛΕΙ να γίνει…» Επαγγελματικός Προσανατολισμός
  6. Τράπεζα Θεμάτων
  7. Υγιεινή Διατροφή
  8. Τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία στην Ευρώπη

Περισσότερες πληροφορίες για τις δράσεις και τις θεματικές μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας.

Σας παρακαλούμε να μπείτε στον σύνδεσμο:

https://forms.gle/65v87oJXQ2W9134UA  για να δηλώσετε:

1. τα στοιχεία σας και την πρόθεση σας να παρακολουθήσετε αυτές τις διαλέξεις.

2. κατά σειρά προτίμησης ( 1-5) ποιες πέντε από τις οχτώ θα σας ενδιέφεραν πιο πολύ  να ακούσετε.

Στη θέση ΑΛΛΟ μπορείτε να προτείνετε κάποια θεματική που θα θέλατε να συμπεριληφθεί στις διαλέξεις του «Ανοιχτού Σχολείου»

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες που δήλωσαν σε προηγούμενη πρόσκληση του σχολείου να μην ξαναδηλώσουν.

Ο Διευθυντής                                                                 Η Ομάδα Δράσης

Κ. Κεραμιδάς                                                                 Βασιλική Γκράτζιου- Συντονίστρια

Κλαίρη  Αχιλλέως- Υποδιευθύντρια

Ανδρέας  Πούλος