Δράση στο πλαίσιο του προγράμματος:
«Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε μαζί.
Play Unified. Learn Unified»

Σχολικό Έτος 2022-2023
1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτήκαμε στις εγκαταστάσεις του  1ου Προτύπου Λυκείου Θεσσαλονίκης- «Μανόλης Ανδρόνικος», την Πέμπτη 24-11-22 τους μαθητές του Κέντρου Ειδικής Αγωγής Θεσσαλονίκης (ΚΕΑ). Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος «Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε μαζί. Play Unified. Learn Unified», των Special Olympics, το οποίο συνεχίζεται με μεγάλη συμμετοχή εκ μέρους των μαθητών/τριών του Λυκείου μας, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες αγωνίστηκαν, σε μεικτές ομάδες, στο άθλημα του μπάσκετ. Το αγωνιστικό πνεύμα ήταν υψηλό και το ήθος των αθλητών/τριών απολύτως σύμφωνο με τις αξίες της αθλητικής παιδείας. Καθοριστική για τη δημιουργία του πρέποντος κλίματος υπήρξε η συμμετοχή της κερκίδας!

Ευχαριστούμε θερμά τους: Κωνσταντίνο Ράλλη, γυμναστή – Θεοδώρα Κουνιατάδη, γυμνάστρια & Μεταξία Μανούσου, φυσιοθεραπεύτρια για τη συνεργασία.

Εκ μέρους του 1ου Προτύπου ΓΕΛ «Μανόλης Ανδρόνικος»

Αστέρης Τσιάμης, ΠΕ11 & Ευγενία Τσιουπλή ΠΕ02

Δείτε φωτογραφίες: